Periodontalna bolezen
Periodontalna bolezen NI diagnoza, je skupek številnih bolezni. Poteka popolnoma enako, kot pri ljudeh, le da se pri psih in mačkah razvija veliko hitreje.
Primarni vzrok je plak, sekundarni vzroki so številni:
- pomanjkanje ustne higiene
- napake v hranjenju
- način življenja; živali ne lovijo več in ne trgajo plena, posledično ni oz. je manj grizenja, trganja, žvečenja,..
- hormonsko neravnotežje; brejost
- zdravila; phenytoin za epilepsijo
- pomanjkanje vitaminov; malabsorpcijski sindrom, skorbut
- metabolične in infekcijske bolezni cirkulatornega sistema
- diabetes mellitus
- mačje virusne bolezni; FeLV, FIP, FIV,
- zastrupitev s težkimi kovinami; svinec
Periodontalna bolezen je verjetno najbolj pogosta bolezen psov in mačk, starejših od treh let, ki poteka v različnih stopnjah in z različno intenzivnostjo. Kar 75% psov (med 2 in 8 let) ima periodontlno bolezen, ki jo lahko diagnosticiramo z Rtg. Obstaja genetska predispozicija za nastanek bolezni. Razvili so celo test za ugotavljanje le-te iz sline. Uporabljajo ga pri ljudeh, enako je pri psih in mačkah. Žal ga zaradi ekonomskuh razlogov niso plasirali na tržišče. Poleg genetske predispozicije ima zelo velik vpliv okolje. Tudi če obstaja velika genetska predispozicija, če ni ustreznega okolja, ki omogoča akumulacijo plaka, se bolezen ne bo razvila oz. bo potekala v veliko blažji obliki.
Bolezen zajema številne vnetne spremembe, ki prizadenejo periodontium. Primarni vzrok gingivitisa in periodontitisa je akumulacija plaka na zobnih površinah. Gingivitis je najzgodnejši klinični znak bolezni in zajema vnetje dlesni. Spremembe, ki jih povzroča, so reverzibilne ob pravočasnem in pravilnem zdravljenju. Če ga ne zdravimo, lahko sledi periodontitis. Vnetna reakcija povzroči destrukcijo periodontalnega ligamenta in alveolarne kostnine. Nujna posledica nezdravljenega periodontitisa je exfoliacija prizadetega zoba, oz. postopna izguba podpornega tkiva. Od tu naprej so spremembe ireverzibilne.
Infekcija periodoncija povzroči živali bolečino, ki je žal skrbniki težko zaznajo. Prav tako vpliva na organizem kot celoto, saj bakterije, bakterijski toksini in razpadli produkti s krvjo potujejo v različne organe. Prvo vstopno mesto je srce oz. srčne zaklopke. Prav tako je dokazana korelacije med periodontalno boleznijo in boleznimi jeter, ledvic in možganov. Zato lahko z gotovostjo trdimo, da zdravljenje in tudi preventiva periodontalne bolezni ne predstavlja samo kozmetične ampak tudi terapevtske funkcije za samo žival!
Patognomonične mehanizme delimo na:
- direkten vpliv mikroorganizmov plaka; bistveno manjši vpliv na nastanek periodontalne bolezni
- indirekten vpliv mikroorganizmov plaka
Nekateri mikroorganizmi in njihovi produkti povzročajo neimunske in imunske vnetne reakcije, ki povzročajo poškodbe obzobnega tkiva.
Nezdravljena bolezen navadno ne napreduje kontinuirano, ampak v obliki posameznih akutnih izbruhov. Ti se klinično manifestirajo v obliki rapidne poglobitve žepov zaradi destruktivnih sprememb vlaken periodontalnega ligamenta in/ali alveolarne kosti. V vmesnih fazah mirovanja klinično in rentgenološko ne diagnosticiramo stopnjevanja teh sprememb.
Obstaja neposredna povezava med periodontalno boleznijo in odnosom med velikostjo čeljusti in zob v njej. Manjši kot je pes, večja je gneča zob v njegovi čeljusti in večja nevarnost periodontalne bolezni. Prav tako so določeni zobje v čeljusti pogosteje podvrženi tej bolezni kot drugi.
Dokazani so določeni predispozicijski faktorji:
- fizični stres
- psihični stres
- pomanjkanje efektov žvečenja
- motnje v hranjenju
- sistemske bolezni
- dednost
Ti oslabijo obrambne mehanizme, kot npr. produkcija antioxidantov in pospešijo ali intenzivirajo potek, vendar sami po sebi ne izzovejo vnetja z destrukcijo tkiva. Pri posameznih osebkih je pomembna tudi genetska predispozicija. To pojasnjuje dejstvo, da se pri vseh psih in mačkah z nezdravljenim gingivitisom ne razvije periodontitis. Ne moremo niti predvidevati, pri katerih osebkih se bo bolezen razvijala naprej in pri katerih bo leta vztrajala v fazi mirovanja.